

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.2 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Radiation Hardening | No |
| Output Current | 15 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 15 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Reference Type | Shunt |
| Cathode Current | 70 µA |
| Min Output Voltage | 3 V |
| Max Output Voltage | 3 V |
| Shunt Current | 15 mA |
| Initial Accuracy | 0.2 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 2238
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43862
Ext.Price$0.43862
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43862 | $0.43862 |
| 10 | $0.34301 | $3.43010 |
| 25 | $0.30995 | $7.74875 |
| 50 | $0.28007 | $14.00350 |
| 100 | $0.25307 | $25.30700 |
| 300 | $0.24130 | $72.39000 |
| 500 | $0.23008 | $115.04000 |
| 1000 | $0.21621 | $216.21000 |
